Rozhovor s mistrem světa Davidem Holzerem o důležitosti rozcvičení před tréninkem

V roce 2010 založil David společně se svým týmovým kolegou a kamarádem Jakubem Strakošem svou vlastní soutěž v aerobiku. Takto soutěž s názvem David HolzerMistry s Mistry je postavená na tom, že o výsledcích rozhodují odborníci, většinou úspěšní reprezentanti a lidé s trenérskou i závodní praxí. Soutěž s jasnými pravidly a průhledným rozhodováním se za sedm let rozrostla a jezdí na ní téměř osmdesát klubů z celé České republiky.

Jak by měla správná rozcvička vypadat a co by určitě měla obsahovat? (při zaměření na sportovní aerobik)

Rozcvička obecně by měla mít v první fázi zahřátí a ve fázi druhé rozcvičení jednotlivých segmentů a protahování konkrétních svalů - dle sportovního zaměření, zdravotního stavu, atd. Aplikujeme-li to na sportovní aerobik, doporučoval bych důkladné a delší zahřátí až do fáze zapocení a zadýchání se, tzn. cca 6 - 8 minut běhu. Struktura rozcvičky by měla být takzvaně od hlavy k patě, aby nedošlo k vynechání některé partie. Taktéž se upřednostňuje pořadí - začínáme statickým strečinkem a postupně přecházíme k dynamickým pohybům a švihům. Zvyšování a udržování extrémních rozsahů (provazy, rozštěpy, průplavy. kicky a pod.) by tedy měly přijít na řadu poslední, ale mělo by se jim věnovat dostatek času.

Je nějaký rozdíl v strečinku při rozcvičení a na konci hodiny?

Protažení na začátku tréninku by nás mělo připravit na zátěž a minimalizovat tak riziko zranění. Zároveň je to však nevhodnější část tréninku pro zvětšování kloubních rozsahů, neboť svaly zde ještě nejsou po zátěži unavené, zkrácené a nemají tendenci se tak moc bránit. Naopak po tréninku by to mělo být spíše už jen pozvolné a šetrné protažení, jakožto obrana proti následnému zkrácení.

A co délka rozcvičky a věk závodníků? (Stačí zkušeným závodníkům jen dvě minutky intenzivního zahřátí a pak se protáhnout?)

Délka rozcvičky je u jednotlivých závodníku silně individuální a každý závodník by měl už ze zkušenosti vědět, kolik času by měl rozcvičce obětovat. Měl by cítit, jestli je dnes ten který sval zkrácená a namožený a vyžaduje delší protažení, nebo je v pohodě a závodník se může zakrátko věnovat dalším partiím. Obecně však samozřejmě platí, že s přibývajícími léty je třeba rozcvičce věnovat více času a žádný rozumný závodník by ji neměl podceňovat a zanedbávat. Pokud se tedy již netěší do sportovního důchodu :-)

Eliška Strakošová www.mistrysmistry.cz

Mgr. David Holzer

  • absolvent Fakulty Tělesné Kultury UP v Olomouci, obor Aplikovaná tělesná licence FISAF, Spinning, TRX
  • Master instructor systému funkčního tréninku Move-it pro ČR a SR
  • Master instructor PUMP FX pro ČR a SR
  • Master instructor STARTRAC, HUMANSPORT, JORDAN pro ČR
  • osobní trenér a výživový poradce
  • spoluzakladatel a rozhodčí soutěže Mistry s Mistry

 

sportovní úspěchy:

  • trojnásobný mistr světa ve sportovním aerobiku v kategorii týmů (2000, 2001, 2003)
  • pětinásobný mistr Evropy ve sportovním aerobiku v kategorii týmů
  • mistr České republiky ve sportovní gymnastice